VJ0603A390FXAAC
Mfr.Part #
VJ0603A390FXAAC
Description
CAP CER 39PF 50V C0G/NP0 0603
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Factory Lead Time :
13 Weeks
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated :
50V
Thickness (Max) :
0.038 0.97mm
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
50V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Surface Mount
Max Operating Temperature :
150°C
Tolerance :
±1%
Capacitance :
39pF
Termination :
SMD/SMT
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
1.6mm
Datasheets
VJ0603A390FXAAC
Vishay / Vitramon VJ0603A390FXAAC
VJ 39pF 50V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
VJ0603A390FXAAC Overview
This device's program size/dimension is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 50V can be used for operation.
VJ0603A390FXAAC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V