VJ0603A332FXJPW1BC
Mfr.Part #
VJ0603A332FXJPW1BC
Description
CAP CER 3300PF 16V C0G/NP0 0603
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Factory Lead Time :
15 Weeks
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated :
16V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated DC :
16V
0603 (1608 Metric)
Height :
950μm
Surface Mount, MLCC
Dielectric Material :
Tantalum
Case Code (Imperial) :
Width :
800μm
Termination :
SMD/SMT
Lead Free :
Lead Free
Length :
1.6mm
Capacitance :
3300pF
Mount :
Surface Mount
Max Operating Temperature :
125°C
Vishay / Vitramon VJ0603A332FXJPW1BC
VJ 3300pF 16V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
VJ0603A332FXJPW1BC Overview
A program's size/dimension is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm for this device.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 16V, it is capable of operating.
VJ0603A332FXJPW1BC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V