VJ0603A221JXBAC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ0603A221JXBAC
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 220PF 100V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated DC :
100V
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Max Operating Temperature :
150°C
Mount :
Surface Mount
Contact Plating :
Tin
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Coefficient :
C0G NP0
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
Length :
1.6mm
Series :
VJ
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
800μm
Case Code (Imperial) :
Min Operating Temperature :
-55°C
Termination :
SMD/SMT
Capacitance :
220pF
Thickness (Max) :
0.038 0.97mm
Depth :
800μm
Weight :
2.012816mg
Tolerance :
±5%
Factory Lead Time :
8 Weeks
Voltage - Rated :
100V
Published :
Height :
920μm
Dielectric :
C0G
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Datasheets
VJ0603A221JXBAC
Vishay / Vitramon VJ0603A221JXBAC
VJ 220pF 100V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)