VJ0603A221FXBAC
Mfr.Part #
VJ0603A221FXBAC
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 220PF 100V C0G/NP0 0603
Tape and Reel (TR)
Published :
Max Operating Temperature :
150°C
Voltage - Rated :
100V
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Thickness (Max) :
0.038 0.97mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
100V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±1%
Capacitance :
220pF
Length :
1.6mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
13 Weeks
Series :
VJ
Depth :
800μm
Dielectric :
C0G
Datasheets
VJ0603A221FXBAC
Vishay / Vitramon VJ0603A221FXBAC
VJ 220pF 100V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
VJ0603A221FXBAC Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.Ceramic capacitor runs on voltage of 100V - Rated DC.
VJ0603A221FXBAC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V