VJ0603A1R8BXBAP
Mfr.Part #
VJ0603A1R8BXBAP
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1.8PF 100V C0G/NP0 0603
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated DC :
100V
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±0.1pF
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
1.8pF
Depth :
800μm
Length :
1.6mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Thickness (Max) :
0.038 0.97mm
Voltage - Rated :
100V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
13 Weeks
Mount :
Surface Mount
Max Operating Temperature :
150°C
Dielectric :
VJ
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Datasheets
VJ0603A1R8BXBAP
Vishay / Vitramon VJ0603A1R8BXBAP
VJ 1.8pF 100V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
VJ0603A1R8BXBAP Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.Temperatures greater than -55°C are needed for stable operation.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.Powered by voltage of 100V, it can be operated with a voltage of rated DC.
VJ0603A1R8BXBAP Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V