VJ0603A1R2DXAAC
Mfr.Part #
VJ0603A1R2DXAAC
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1.2PF 50V C0G/NP0 0603
Ceramic Capacitors
Mount :
C0G NP0
Width :
800μm
Series :
VJ
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Max Operating Temperature :
150°C
Depth :
800μm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage - Rated DC :
50V
Tolerance :
±0.5pF
Height :
920μm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
13 Weeks
Dielectric :
Length :
1.6mm
Voltage - Rated :
50V
Min Operating Temperature :
-55°C
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Published :
Capacitance :
1.2pF
Thickness (Max) :
0.038 0.97mm
Datasheets
VJ0603A1R2DXAAC
Vishay / Vitramon VJ0603A1R2DXAAC
VJ 1.2pF 50V Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)