VJ0603A181GXAAP
Mfr.Part #
VJ0603A181GXAAP
Description
CAP CER 180PF 50V C0G/NP0 0603
Tolerance :
±2%
Voltage - Rated DC :
50V
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Voltage - Rated :
50V
Factory Lead Time :
13 Weeks
Length :
1.6mm
Max Operating Temperature :
150°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Thickness (Max) :
0.038 0.97mm
Capacitance :
180pF
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
VJ0603A181GXAAP
Vishay / Vitramon VJ0603A181GXAAP
VJ 180pF 50V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
VJ0603A181GXAAP Overview
A program's size/dimension is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm for this device.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 50V, it is capable of operating.
VJ0603A181GXAAP Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V