VJ0603A180FXBPW1BC
Mfr.Part #
VJ0603A180FXBPW1BC
Description
CAP CER 18PF 100V C0G/NP0 0603
Ceramic Capacitors
Case Code (Imperial) :
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated :
100V
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height :
950μm
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Dielectric Material :
Tantalum
Length :
1.6mm
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
15 Weeks
Width :
800μm
Voltage - Rated DC :
100V
Capacitance :
18pF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Vishay / Vitramon VJ0603A180FXBPW1BC
VJ 18pF 100V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)