VJ0603A122FXJCW1BC
Mfr.Part #
VJ0603A122FXJCW1BC
Description
CAP CER 1200PF 16V C0G/NP0 0603
Min Operating Temperature :
-55°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Dielectric Material :
Tantalum
Voltage - Rated DC :
16V
Case Code (Imperial) :
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
1 (Unlimited)
Height :
950μm
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±1%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Free :
Lead Free
Length :
1.6mm
Max Operating Temperature :
125°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Depth :
800μm
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
1200pF
Width :
Voltage - Rated :
16V
Factory Lead Time :
15 Weeks
Vishay / Vitramon VJ0603A122FXJCW1BC
VJ 1200pF 16V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)