VJ0603A121GXBCW1BC
Mfr.Part #
VJ0603A121GXBCW1BC
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 120PF 100V C0G/NP0 0603
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
15 Weeks
Length :
1.6mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Lead Free :
Lead Free
Max Operating Temperature :
125°C
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Weight :
2.012816mg
Case Code (Metric) :
Depth :
800μm
Capacitance :
120pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated :
100V
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dielectric Material :
Tantalum
Tolerance :
±2%
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Series :
VJ
Voltage - Rated DC :
100V
Width :
800μm
Dielectric :
C0G
Height :
950μm
Vishay / Vitramon VJ0603A121GXBCW1BC
VJ 120pF 100V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)