VJ0603A120KNCAJ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ0603A120KNCAJ
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Description
CAP CER 12PF 200V 0603 EPOXY
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Surface Mount :
yes
Number of Terminations :
2
Width :
0.8mm
Dielectric Material :
Ceramic
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Epoxy Mountable, Non-Magnetic
Capacitance :
12pF
Thickness (Max) :
0.036 0.92mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
200V
Height :
0.92mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Multilayer :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
VJ
Rated (DC) Voltage (URdc) :
200V
Tolerance :
±10%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Length :
1.6mm