VJ0603A120JNAAJ
Mfr.Part #
VJ0603A120JNAAJ
Description
CAP CER 12PF 50V 0603 EPOXY
Ceramic Capacitors
Temperature Characteristics Code :
C0G
Surface Mount :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
0.8mm
Feature :
Epoxy Mountable, Non-Magnetic
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Thickness (Max) :
0.036 0.92mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
12pF
Dielectric Material :
Ceramic
JESD-609 Code :
e4
Length :
1.6mm
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±5%
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Series :
VJ
Terminal Finish :
Silver/Palladium (Ag/Pd)
Multilayer :
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Voltage - Rated :
50V
Height :
0.92mm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Datasheets
VJ0603A120JNAAJ
Vishay / Vitramon VJ0603A120JNAAJ
VJ CERAMIC CAPACITOR 0603 1608Metric Ceramic Capacitor 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm C0G NP0 ±5% 12pF