VJ0603A120GXBAC
Mfr.Part #
VJ0603A120GXBAC
Description
CAP CER 12PF 100V C0G/NP0 0603
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Factory Lead Time :
13 Weeks
Published :
Length :
1.6mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±2%
Capacitance :
12pF
Voltage - Rated :
100V
Thickness (Max) :
0.038 0.97mm
Voltage - Rated DC :
100V
Max Operating Temperature :
150°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
VJ0603A120GXBAC
Vishay / Vitramon VJ0603A120GXBAC
VJ 12pF 100V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
VJ0603A120GXBAC Overview
A program's size/dimension is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm for this device.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 100V, it is capable of operating.
VJ0603A120GXBAC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V