VJ0603A120GXAAC
Mfr.Part #
VJ0603A120GXAAC
Description
CAP CER 12PF 50V C0G/NP0 0603
Max Operating Temperature :
150°C
Depth :
800μm
Case Code (Imperial) :
Mount :
Surface Mount
Height :
920μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Width :
Voltage - Rated :
50V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
50V
Length :
1.6mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Case Code (Metric) :
Capacitance :
12pF
Published :
Thickness (Max) :
0.038 0.97mm
Tolerance :
±2%
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
VJ0603A120GXAAC
Vishay / Vitramon VJ0603A120GXAAC
VJ 12pF 50V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
VJ0603A120GXAAC Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.The operating temperature should be greater than -55°C in order to achieve stable operation.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 50V, it can operate.
VJ0603A120GXAAC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V