VJ0603A120FXBAP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ0603A120FXBAP
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 12PF 100V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Dielectric :
C0G
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
1.6mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Depth :
800μm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Series :
VJ
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
150°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
100V
Voltage - Rated DC :
100V
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
12pF
Thickness (Max) :
0.038 0.97mm
Mount :
Surface Mount
Datasheets
VJ0603A120FXBAP
Vishay / Vitramon VJ0603A120FXBAP
VJ 12pF 100V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
VJ0603A120FXBAP Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.Stable operation requires a temperature higher than -55°C.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 100V allows it to function.
VJ0603A120FXBAP Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V