VJ0603A120FXBAC
Mfr.Part #
VJ0603A120FXBAC
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 12PF 100V C0G/NP0 0603
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated DC :
100V
Thickness (Max) :
0.038 0.97mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Capacitance :
12pF
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Mount :
Surface Mount
Length :
1.6mm
Dielectric :
C0G
Voltage - Rated :
100V
Max Operating Temperature :
150°C
Tape and Reel (TR)
Depth :
800μm
Tolerance :
±1%
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Datasheets
VJ0603A120FXBAC
Vishay / Vitramon VJ0603A120FXBAC
VJ 12pF 100V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
VJ0603A120FXBAC Overview
Ceramic capacitor is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.A voltage of 100V is required to operate this capacitor.
VJ0603A120FXBAC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V