VJ0603A120FXAAC
Mfr.Part #
VJ0603A120FXAAC
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 12PF 50V C0G/NP0 0603
Capacitance :
12pF
Depth :
800μm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Voltage - Rated :
50V
Series :
VJ
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Thickness (Max) :
0.038 0.97mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
150°C
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Voltage - Rated DC :
50V
Length :
1.6mm
Tolerance :
±1%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Dielectric :
Datasheets
VJ0603A120FXAAC
Vishay / Vitramon VJ0603A120FXAAC
VJ 12pF 50V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
VJ0603A120FXAAC Overview
A program's size/dimension is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm for this device.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 50V, it is capable of operating.
VJ0603A120FXAAC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V