VJ0603A102KNXAJ
Mfr.Part #
VJ0603A102KNXAJ
Description
CAP CER 1000PF 25V 0603 EPOXY
Ceramic Capacitors
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Feature :
Epoxy Mountable, Non-Magnetic
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Dielectric Material :
Ceramic
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
25V
Capacitance :
1000pF
JESD-609 Code :
e4
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
0.8mm
ECCN Code :
EAR99
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Finish :
Silver/Palladium (Ag/Pd)
Temperature Characteristics Code :
C0G
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Length :
1.6mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Packing Method :
TR, 7 INCH
Multilayer :
yes
Series :
VJ
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±10%
Thickness (Max) :
0.036 0.92mm
Height :
0.92mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Surface Mount :
Datasheets
VJ0603A102KNXAJ
Vishay / Vitramon VJ0603A102KNXAJ
VJ CERAMIC CAPACITOR 0603 1608Metric Ceramic Capacitor 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm C0G NP0 ±10% 1000pF