VJ0603A101KXBAC31
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ0603A101KXBAC31
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 100PF 100V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±10%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
Applications :
Automotive
Factory Lead Time :
13 Weeks
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness :
965.2μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Case Code (Metric) :
Max Operating Temperature :
150°C
Depth :
800μm
Height :
970μm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Dielectric :
C0G
Thickness (Max) :
0.038 0.97mm
Ratings :
AEC-Q200
REACH SVHC :
Unknown
Voltage - Rated DC :
100V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Capacitance :
100pF
Width :
787.4μm
Mount :
Surface Mount
Length :
1.6mm
Feature :
High Temperature
Voltage - Rated :
100V
Weight :
2.012816mg
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Series :
VJ
Min Operating Temperature :
-55°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Datasheets
VJ0603A101KXBAC31
Vishay / Vitramon VJ0603A101KXBAC31
VJ 100pF 100V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~150°C High Temperature Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
VJ0603A101KXBAC31 Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.Temperatures greater than -55°C are needed for stable operation.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.Powered by voltage of 100V, it can be operated with a voltage of rated DC.
VJ0603A101KXBAC31 Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V