VJ0603A101KNQAJ
Mfr.Part #
VJ0603A101KNQAJ
Description
CAP CER 100PF 10V 0603 EPOXY
Thickness (Max) :
0.036 0.92mm
Pbfree Code :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Packing Method :
TR, 7 INCH
Feature :
Epoxy Mountable, Non-Magnetic
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
GENERAL PURPOSE
Surface Mount :
yes
Tolerance :
±10%
Width :
0.8mm
HTS Code :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Multilayer :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10V
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Height :
0.92mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
JESD-609 Code :
e4
Capacitance :
100pF
Length :
1.6mm
Voltage - Rated :
10V
Temperature Characteristics Code :
C0G
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Silver/Palladium (Ag/Pd)
Datasheets
VJ0603A101KNQAJ
Vishay / Vitramon VJ0603A101KNQAJ
VJ CERAMIC CAPACITOR 0603 1608Metric Ceramic Capacitor 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm C0G NP0 ±10% 100pF