VJ0603A101GXCAC
Mfr.Part #
VJ0603A101GXCAC
Description
CAP CER 100PF 200V C0G/NP0 0603
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated :
200V
Thickness (Max) :
0.038 0.97mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Capacitance :
100pF
Length :
1.6mm
Max Operating Temperature :
150°C
Mount :
Surface Mount
Published :
Voltage - Rated DC :
200V
Tolerance :
±2%
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Datasheets
VJ0603A101GXCAC
Vishay / Vitramon VJ0603A101GXCAC
VJ 100pF 200V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
VJ0603A101GXCAC Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.Temperatures greater than -55°C are needed for stable operation.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.Powered by voltage of 200V, it can be operated with a voltage of rated DC.
VJ0603A101GXCAC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V