VJ0603A101GXBAC
Mfr.Part #
VJ0603A101GXBAC
Description
CAP CER 100PF 100V C0G/NP0 0603
Thickness (Max) :
0.038 0.97mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Capacitance :
100pF
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
150°C
Length :
1.6mm
Voltage - Rated :
100V
Voltage - Rated DC :
100V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±2%
Datasheets
VJ0603A101GXBAC
Vishay / Vitramon VJ0603A101GXBAC
VJ 100pF 100V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
VJ0603A101GXBAC Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.Ceramic capacitor runs on voltage of 100V - Rated DC.
VJ0603A101GXBAC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V