VJ0603A101GXAAP
Mfr.Part #
VJ0603A101GXAAP
Description
CAP CER 100PF 50V C0G/NP0 0603
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Max Operating Temperature :
150°C
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±2%
Thickness (Max) :
0.038 0.97mm
Capacitance :
100pF
Voltage - Rated DC :
50V
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Length :
1.6mm
Datasheets
VJ0603A101GXAAP
Vishay / Vitramon VJ0603A101GXAAP
VJ 100pF 50V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
VJ0603A101GXAAP Overview
A 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension program is available for this device.A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.This device can operate on voltage - Rated DC of 50V.
VJ0603A101GXAAP Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V