VJ0603A101GXAAC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ0603A101GXAAC
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 100PF 50V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Height :
920μm
Depth :
800μm
Thickness (Max) :
0.038 0.97mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Length :
1.6mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
13 Weeks
Width :
800μm
Published :
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated :
50V
Capacitance :
100pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Max Operating Temperature :
150°C
Tolerance :
±2%
Series :
VJ
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Radiation Hardening :
No
Dielectric :
C0G
Voltage - Rated DC :
50V
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Datasheets
VJ0603A101GXAAC
Vishay / Vitramon VJ0603A101GXAAC
VJ 100pF 50V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
VJ0603A101GXAAC Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.Temperatures greater than -55°C are needed for stable operation.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.Powered by voltage of 50V, it can be operated with a voltage of rated DC.
VJ0603A101GXAAC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V