VJ0603A101FXBAP
Mfr.Part #
VJ0603A101FXBAP
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 100PF 100V C0G/NP0 0603
Ceramic Capacitors
Depth :
800μm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
100pF
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
13 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Max Operating Temperature :
150°C
Length :
1.6mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated DC :
100V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated :
100V
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Series :
VJ
Dielectric :
C0G
Published :
Thickness (Max) :
0.038 0.97mm
Datasheets
VJ0603A101FXBAP
Vishay / Vitramon VJ0603A101FXBAP
VJ 100pF 100V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
VJ0603A101FXBAP Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.The operating temperature should be greater than -55°C in order to achieve stable operation.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 100V, it can operate.
VJ0603A101FXBAP Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V