VJ0603A101FXAAP
Mfr.Part #
VJ0603A101FXAAP
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 100PF 50V C0G/NP0 0603
1 (Unlimited)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Depth :
800μm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Thickness (Max) :
0.038 0.97mm
Published :
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated DC :
50V
Length :
1.6mm
Capacitance :
100pF
Voltage - Rated :
50V
Max Operating Temperature :
150°C
Series :
VJ
Min Operating Temperature :
-55°C
Dielectric :
C0G
Datasheets
VJ0603A101FXAAP
Vishay / Vitramon VJ0603A101FXAAP
VJ 100pF 50V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
VJ0603A101FXAAP Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.The operating temperature should be greater than -55°C in order to achieve stable operation.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 50V, it can operate.
VJ0603A101FXAAP Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V