VJ0603A101FNCAJ
Mfr.Part #
VJ0603A101FNCAJ
Description
CAP CER 100PF 200V 0603 EPOXY
Ceramic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Multilayer :
yes
Length :
1.6mm
Tolerance :
±1%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Width :
0.8mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Terminal Finish :
Silver/Palladium (Ag/Pd)
HTS Code :
Thickness (Max) :
0.036 0.92mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, 7 INCH
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e4
Feature :
Epoxy Mountable, Non-Magnetic
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
Ceramic
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
100pF
Rated (DC) Voltage (URdc) :
200V
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Surface Mount :
Height :
0.92mm
Voltage - Rated :
200V
Datasheets
VJ0603A101FNCAJ
Vishay / Vitramon VJ0603A101FNCAJ
VJ CERAMIC CAPACITOR 0603 1608Metric Ceramic Capacitor 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm C0G NP0 ±1% 100pF