VJ0603A100JXBAC
Mfr.Part #
VJ0603A100JXBAC
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10PF 100V C0G/NP0 0603
Ceramic Capacitors
Contact Plating :
Tin
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
920μm
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±5%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Applications :
GENERAL PURPOSE
Depth :
800μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Radiation Hardening :
No
Termination :
SMD/SMT
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
VJ
Min Operating Temperature :
-55°C
Case Code (Imperial) :
Factory Lead Time :
8 Weeks
Width :
800μm
Voltage - Rated :
100V
Length :
1.6mm
Thickness (Max) :
0.038 0.97mm
Voltage - Rated DC :
100V
Dielectric :
C0G
Max Operating Temperature :
150°C
Case Code (Metric) :
Published :
Capacitance :
10pF
Datasheets
VJ0603A100JXBAC
Vishay / Vitramon VJ0603A100JXBAC
VJ 10pF 100V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)