VJ0603A100GXCAP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ0603A100GXCAP
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10PF 200V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Series :
VJ
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dielectric :
C0G
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
10pF
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Depth :
800μm
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
150°C
Thickness (Max) :
0.038 0.97mm
Voltage - Rated DC :
200V
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Factory Lead Time :
13 Weeks
Voltage - Rated :
200V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Length :
1.6mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±2%
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Datasheets
VJ0603A100GXCAP
Vishay / Vitramon VJ0603A100GXCAP
VJ 10pF 200V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
VJ0603A100GXCAP Overview
Programs on this device are of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension.Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 200V Volts DC - Rated DC.
VJ0603A100GXCAP Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V