VJ0603A100GXAAC
Mfr.Part #
VJ0603A100GXAAC
Description
CAP CER 10PF 50V C0G/NP0 0603
Ceramic Capacitors
Case Code (Imperial) :
Thickness (Max) :
0.038 0.97mm
Voltage - Rated :
50V
Radiation Hardening :
No
Series :
VJ
Width :
800μm
Min Operating Temperature :
-55°C
Mount :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
50V
Depth :
800μm
Lead Free :
Lead Free
Max Operating Temperature :
150°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Capacitance :
10pF
Length :
1.6mm
Height :
920μm
Tolerance :
±2%
Datasheets
VJ0603A100GXAAC
Vishay / Vitramon VJ0603A100GXAAC
VJ 10pF 50V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
VJ0603A100GXAAC Overview
A 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension program is available for this device.A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.This device can operate on voltage - Rated DC of 50V.
VJ0603A100GXAAC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V