VJ0603A0R5CXJPW1BC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ0603A0R5CXJPW1BC
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.5PF 16V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Tolerance :
±0.25pF
Max Operating Temperature :
125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
16V
Voltage - Rated :
16V
Depth :
800μm
Height :
950μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Length :
1.6mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Width :
800μm
Dielectric :
C0G
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Series :
VJ
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
0.5pF
Termination :
SMD/SMT
Min Operating Temperature :
-55°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Vishay / Vitramon VJ0603A0R5CXJPW1BC
VJ 0603 1608Metric Ceramic Capacitor 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm C0G NP0 ±0.25pF 0.5pF