VJ0461530000G
Mfr.Part #
VJ0461530000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLK 4POS TOP ENT 7.62MM PCB
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Wire to Board
VJ
Clamp Material - Plating :
Brass - Nickel Plated
Mounting Type :
Through Hole
Positions Per Level :
4
Housing Material :
Thermoplastic
Wire Termination :
Screw - Rising Cage Clamp
Pitch :
0.300 7.62mm
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Factory Lead Time :
10 Weeks
Terminal and Terminal Block Type :
BARRIER STRIP TERMINAL BLOCK
Screw Material - Plating :
Steel - Zinc Plated
Wire Gauge :
12-30 AWG
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Color :
Green
Feature :
Interlocking (Side)
Mating Orientation :
Vertical with Board
Packaging :
Bulk
Voltage :
300V
Screw Thread :
M3
Number of Levels :
1
Current :
20A
Torque - Screw :
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Datasheets
VJ0461530000G
Introducing Wire to Board Amphenol Anytek VJ0461530000G from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~115°C, Voltage:300V, VJ0461530000G pinout, VJ0461530000G datasheet PDF, VJ0461530000G amp .Beyond Wire to Board Amphenol Anytek VJ0461530000G ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.300 7.62mm Green Bulk Thermoplastic Through Hole Vertical with Board Screw - Rising Cage Clamp 1 Levels 12-30 AWG VJ