VJ0441530000G
Mfr.Part #
VJ0441530000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLK 4P TOP ENTRY 7.5MM PCB
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Wire to Board
Current :
20A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Positions Per Level :
4
Wire Gauge :
12-30 AWG
Factory Lead Time :
10 Weeks
Mating Orientation :
Vertical with Board
Color :
Green
Voltage :
300V
Clamp Material - Plating :
Brass - Nickel Plated
Screw Material - Plating :
Steel - Zinc Plated
Housing Material :
Thermoplastic
Terminal and Terminal Block Type :
BARRIER STRIP TERMINAL BLOCK
Packaging :
Bulk
Series :
VJ
Number of Levels :
1
Pitch :
0.295 7.50mm
Screw Thread :
M3
Feature :
Interlocking (Side)
Torque - Screw :
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Wire Termination :
Screw - Rising Cage Clamp
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
VJ0441530000G
Introducing Wire to Board Amphenol Anytek VJ0441530000G from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:300V, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~115°C, VJ0441530000G pinout, VJ0441530000G datasheet PDF, VJ0441530000G amp .Beyond Wire to Board Amphenol Anytek VJ0441530000G ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.295 7.50mm Green Bulk Thermoplastic Through Hole Vertical with Board Screw - Rising Cage Clamp 1 Levels 12-30 AWG VJ