VJ0402Y682MXJAC
Mfr.Part #
VJ0402Y682MXJAC
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 6800PF 16V X7R 0402
Ceramic Capacitors
Lead Free :
Lead Free
Max Operating Temperature :
150°C
Factory Lead Time :
13 Weeks
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
16V
Voltage - Rated :
16V
Published :
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Thickness (Max) :
0.024 0.60mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric :
X7R
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Series :
VJ
Depth :
500μm
Length :
1mm
Capacitance :
6800pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
VJ0402Y682MXJAC
Vishay / Vitramon VJ0402Y682MXJAC
VJ 6800pF 16V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)