VJ0402Y561JNAAJ
Mfr.Part #
VJ0402Y561JNAAJ
Description
CAP CER 560PF 50V X7R 0402 EPOXY
Ceramic Capacitors
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Multilayer :
yes
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dielectric Material :
Ceramic
Length :
1mm
Surface Mount :
yes
Feature :
Epoxy Mountable, Non-Magnetic
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
X7R
Temperature Characteristics Code :
X7R
Capacitance :
560pF
Width :
0.5mm
Thickness (Max) :
0.024 0.60mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
JESD-609 Code :
e4
Series :
VJ
Pbfree Code :
HTS Code :
Packing Method :
TR, 7 INCH
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Silver/Palladium (Ag/Pd)
Tolerance :
±5%
Height :
0.6mm
Datasheets
VJ0402Y561JNAAJ
Vishay / Vitramon VJ0402Y561JNAAJ
VJ CERAMIC CAPACITOR 0402 1005Metric Ceramic Capacitor 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm X7R ±5% 560pF