VJ0402Y472MXJAC
Mfr.Part #
VJ0402Y472MXJAC
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4700PF 16V X7R 0402
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Capacitance :
4700pF
Thickness (Max) :
0.024 0.60mm
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±20%
VJ
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Depth :
500μm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Length :
1mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Voltage - Rated :
16V
Max Operating Temperature :
150°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~150°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric :
X7R
Voltage - Rated DC :
16V
Datasheets
VJ0402Y472MXJAC
Vishay / Vitramon VJ0402Y472MXJAC
VJ 4700pF 16V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)