VJ0402Y331KXJAC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ0402Y331KXJAC
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 330PF 16V X7R 0402
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Depth :
500μm
Capacitance :
330pF
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±10%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
16V
Voltage - Rated :
16V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Min Operating Temperature :
-55°C
Published :
Factory Lead Time :
13 Weeks
Max Operating Temperature :
150°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Length :
1mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Series :
VJ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness (Max) :
0.024 0.60mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric :
X7R
Temperature Coefficient :
X7R
Datasheets
VJ0402Y331KXJAC
Vishay / Vitramon VJ0402Y331KXJAC
VJ 330pF 16V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)