VJ0402Y272KEAAO
Mfr.Part #
VJ0402Y272KEAAO
Description
CAP CER 2700PF 50V 0402 EPOXY
Ceramic Capacitors
Thickness (Max) :
0.024 0.60mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Epoxy Mountable
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Capacitance :
2700pF
Voltage - Rated :
50V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±10%
Temperature Coefficient :
X7R
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Series :
VJ
Datasheets
VJ0402Y272KEAAO
Vishay / Vitramon VJ0402Y272KEAAO
VJ 0402 1005Metric Ceramic Capacitor 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm X7R ±10% 2700pF