VJ0402Y271KXBAC
Mfr.Part #
VJ0402Y271KXBAC
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 270PF 100V X7R 0402
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Capacitance :
270pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Min Operating Temperature :
-55°C
Depth :
500μm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Tolerance :
±10%
Temperature Coefficient :
X7R
Voltage - Rated DC :
100V
Length :
1mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Series :
VJ
Thickness (Max) :
0.024 0.60mm
Voltage - Rated :
100V
Max Operating Temperature :
150°C
Factory Lead Time :
13 Weeks
Dielectric :
X7R
Datasheets
VJ0402Y271KXBAC
Vishay / Vitramon VJ0402Y271KXBAC
VJ 270pF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)