VJ0402Y222JXJAC
Mfr.Part #
VJ0402Y222JXJAC
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2200PF 16V X7R 0402
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Coefficient :
X7R
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Series :
VJ
Voltage - Rated DC :
16V
Max Operating Temperature :
150°C
Voltage - Rated :
16V
Thickness (Max) :
0.024 0.60mm
Tolerance :
±5%
Dielectric :
X7R
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
1mm
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Depth :
500μm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Capacitance :
2200pF
Min Operating Temperature :
-55°C
Radiation Hardening :
No
Datasheets
VJ0402Y222JXJAC
Vishay / Vitramon VJ0402Y222JXJAC
VJ 2200pF 16V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)