VJ0402Y153JFXAC
Mfr.Part #
VJ0402Y153JFXAC
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.015UF 25V X7R 0402
Ceramic Capacitors
Max Operating Temperature :
150°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Dielectric :
X7R
Depth :
500μm
Voltage - Rated :
25V
Capacitance :
0.015µF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
X7R
Length :
1mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness (Max) :
0.024 0.60mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
25V
Series :
VJ
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Published :
Datasheets
VJ0402Y153JFXAC
Vishay / Vitramon VJ0402Y153JFXAC
VJ 0402 1005Metric Ceramic Capacitor 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm X7R ±5% 0.015muF