VJ0402Y103JXJAC
Mfr.Part #
VJ0402Y103JXJAC
Description
CAP CER 10000PF 16V X7R 0402
Ceramic Capacitors
ECCN (US) :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Termination Style :
Pad
Size Code :
Tolerance :
5%
Capacitance Value :
0.01uF
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16 V
Height :
0.6 mm
Product Height (mm) :
0.6(Max)
Construction :
Flat
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Pbfree Code :
yes
Microwave Application :
No
ECCN Code :
EAR99
Vishay Intertechnologies
Width :
0.5 mm
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Mounting Feature :
Surface Mount
Capacitance :
0.01 µF
Dissipation Factor (%) :
3.5
Packaging :
Tape and Reel
Length :
1 mm
Product Length (mm) :
1
Positive Tolerance :
5%
RoHS Status :
Yes with exemptions
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Reference Standard :
AEC-Q200
Dielectric :
X7R
Mounting :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Size (mm) :
1 x 0.5 x 0.6
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Product Depth (mm) :
0.5
Reach Compliance Code :
Compliant
Maximum Operating Temperature (°C) :
150
Number of Terminals :
2
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Dielectric Material :
Ceramic
Negative Tolerance :
5%
Voltage :
16VDC
Multilayer :
yes
Case Style :
Ceramic Chip
Temperature Characteristics Code :
X7R
HTS Code :
Datasheets
VJ0402Y103JXJAC
Introducing Ceramic Capacitors Vishay / Vitramon VJ0402Y103JXJAC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:16VDC, VJ0402Y103JXJAC pinout, VJ0402Y103JXJAC datasheet PDF, VJ0402Y103JXJAC amp .Beyond Ceramic Capacitors Vishay / Vitramon VJ0402Y103JXJAC ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Vishay / Vitramon VJ0402Y103JXJAC
CERAMIC CAPACITOR 0402 Ceramic Capacitor 15% ppm C 5% 0.01µF 16VDC