VJ0402V184MXJPW1BC
Mfr.Part #
VJ0402V184MXJPW1BC
Description
CAP CER 0.18UF 16V Y5V 0402
Voltage - Rated :
16V
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Temperature Coefficient :
Y5V F
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Tolerance :
±20%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
VJ
Capacitance :
0.18µF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Vishay / Vitramon VJ0402V184MXJPW1BC
VJ 0402 1005Metric Ceramic Capacitor 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm Y5V F ±20% 0.18muF