VJ0402D9R1DLAAP
Mfr.Part #
VJ0402D9R1DLAAP
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 9.1PF 50V C0G/NP0 0402
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension :
0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm
Series :
VJ HIFREQ
Factory Lead Time :
16 Weeks
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Voltage - Rated :
50V
Thickness :
609.6μm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Thickness (Max) :
0.024 0.61mm
Length :
1.016mm
Capacitance :
9.1pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
High Q, Low Loss
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
±0.5pF
Width :
508μm
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
VJ0402D9R1DLAAP
Vishay / Vitramon VJ0402D9R1DLAAP
VJ HIFREQ 9.1pF 50V Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
VJ0402D9R1DLAAP Overview
Ceramic capacitor is 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.
VJ0402D9R1DLAAP Features
a size/dimension of 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm