VJ0402D8R2CLXAJ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ0402D8R2CLXAJ
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 8.2PF 25V C0G/NP0 0402
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Length :
1.016mm
Width :
508μm
Feature :
High Q, Low Loss
Thickness (Max) :
0.024 0.61mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Capacitance :
8.2pF
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Min Operating Temperature :
-55°C
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
16 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Series :
VJ HIFREQ
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm
Tolerance :
±0.25pF
Max Operating Temperature :
125°C
Thickness :
609.6μm
Voltage - Rated :
25V
Datasheets
VJ0402D8R2CLXAJ
Vishay / Vitramon VJ0402D8R2CLXAJ
VJ HIFREQ 8.2pF 25V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
VJ0402D8R2CLXAJ Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm.The operating temperature should be greater than -55°C in order to achieve stable operation.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
VJ0402D8R2CLXAJ Features
a size/dimension of 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm