VJ0402D5R6DXBAC
Mfr.Part #
VJ0402D5R6DXBAC
Description
CAP CER 5.6PF 100V C0G/NP0 0402
Ceramic Capacitors
Published :
Voltage - Rated :
100V
Length :
1.016mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±0.5pF
Capacitance :
5.6pF
Max Operating Temperature :
125°C
Thickness (Max) :
0.024 0.61mm
Size / Dimension :
0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
VJ0402D5R6DXBAC
Vishay / Vitramon VJ0402D5R6DXBAC
VJ HIFREQ 5.6pF 100V Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
VJ0402D5R6DXBAC Overview
A program's size/dimension is 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm for this device.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.
VJ0402D5R6DXBAC Features
a size/dimension of 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm