VJ0402D5R6CXAAJHT
Mfr.Part #
VJ0402D5R6CXAAJHT
Description
CAP CER 5.6 PF 50V C0G 0402
Ceramic Capacitors
RoHS :
Details
Product Status :
Active
Tolerance :
±0.25pF
Vishay
Height - Seated (Max) :
Ratings :
Lead Spacing :
Package :
Cut Tape (CT)
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Class :
Class 1
Product Type :
Ceramic Capacitors
Brand :
Voltage - Rated :
50V
Lead Style :
Type :
Surface Mount Multilayer Ceramic Chip Capacitor
Subcategory :
Capacitors
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Dielectric :
C0G (NP0)
Termination Style :
SMD/SMT
Capacitance :
5.6 pF
Series :
VJ HIFREQ HT
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Failure Rate :
Size / Dimension :
0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Thickness (Max) :
0.024" (0.61mm)
Product :
General Type MLCCs
Features :
High Temperature
Packaging :
MouseReel
Datasheets
VJ0402D5R6CXAAJHT
Vishay / Vitramon VJ0402D5R6CXAAJHT
VJ HIFREQ HT 5.6 pF 50V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G, NP0 0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm) -55°C ~ 200°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)