VJ0402D5R1DLBAJ
Mfr.Part #
VJ0402D5R1DLBAJ
Description
CAP CER 5.1PF 100V C0G/NP0 0402
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm
Max Operating Temperature :
125°C
Length :
1.016mm
Thickness (Max) :
0.024 0.61mm
Tolerance :
±0.5pF
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated :
100V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
5.1pF
Datasheets
VJ0402D5R1DLBAJ
Vishay / Vitramon VJ0402D5R1DLBAJ
VJ HIFREQ 5.1pF 100V Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
VJ0402D5R1DLBAJ Overview
This device's program size/dimension is 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
VJ0402D5R1DLBAJ Features
a size/dimension of 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm