VJ0402D560GLAAP
Mfr.Part #
VJ0402D560GLAAP
Description
CAP CER 56PF 50V C0G/NP0 0402
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Tolerance :
±2%
609.6μm
Published :
Max Operating Temperature :
125°C
Size / Dimension :
0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm
Length :
1.016mm
Capacitance :
56pF
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated :
50V
Thickness (Max) :
0.024 0.61mm
Datasheets
VJ0402D560GLAAP
Vishay / Vitramon VJ0402D560GLAAP
VJ HIFREQ 56pF 50V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
VJ0402D560GLAAP Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm.Stable operation requires a temperature higher than -55°C.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
VJ0402D560GLAAP Features
a size/dimension of 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm