VJ0402D510FLAAJ
Mfr.Part #
VJ0402D510FLAAJ
Description
CAP CER 51PF 50V C0G/NP0 0402
Tolerance :
±1%
Length :
1.016mm
Size / Dimension :
0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated :
50V
Max Operating Temperature :
125°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Thickness (Max) :
0.024 0.61mm
Capacitance :
51pF
Datasheets
VJ0402D510FLAAJ
Vishay / Vitramon VJ0402D510FLAAJ
VJ HIFREQ 51pF 50V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
VJ0402D510FLAAJ Overview
This device's program size/dimension is 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
VJ0402D510FLAAJ Features
a size/dimension of 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm